IRFP250npbf
 Click to enlarge
      Share:
  • Manufacturer: Infineon
  • Item Code: 800001012003
  • Availability: In Stock
VAT included
Buy now WishList Compare
Product was successfully added to cart
Item Description
Technical/Catalog Information IRFP250NPBF
Vendor International Rectifier
Category Discrete Semiconductor Products
Mounting Type Through Hole
FET Polarity N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C 30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs @ 25° C 75 mOhm @ 18A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2159pF @ 25V
Power - Max 214W
Packaging Bulk
Gate Charge (Qg) @ Vgs 23nC @ 10V